Začne agrese nebo nezačne? Už začala. Dávno.

Ne že by to bylo něco nového, ale je potřeba říci znovu, jasně a nahlas: Rusko je agresor. Je to jediný agresor v našem geografickém prostoru a provádí agresi už dlouhá léta.

Dílem jsme si toho nevšímali, dílem jsme o tom ani nevěděli, dílem jsme to podceňovali a bagatelizovali. Přišlo nám, že je nefér a příliš tvrdé chování Ruska nazývat agresí – přece na nás nikdo vojensky neútočí, tak co. Když nepadají bomby, tak to není agrese.

Nevšimli jsme si, že se píše jiné století – že se dnes agrese dělají „jinak“. Kyberútok může způsobit stejné škody jako hozená bomba. Je to tedy násilný útok, agrese. Financování páté kolony, tedy sil usilujících o rozvrácení, rozbití demokracie by v případě úspěchu mělo jistě větší účinek než pár bomb. Dezinformace (například ve věci Covidu), které k nám proudí přes ruské kanály a trollí farmy mají na svědomí tisíce lidských životů. Tolik jako skutečný ozbrojený konflikt. A nejen to: úspěšné působení této, řekněme „měkké“ (či hybridní) agrese vytváří možné předpolí pro získání daleko silnějších pozic, vlivu až ovládnutí země. Myslím, že v Maďarsku se tak už stalo a na Slovensku jsou napůl cesty.

Zaspali jsme

Západ – zejména západoevropské země – vystupují, prezentují se a nakonec i jsou mírumilovné. Zbrojení není v módě, není vítáno voliči. To že předlouho nebyla válka přece znamená, že předlouho ani nebude. Hrozba není. Podléháme známé „povodňové iluzi“: když vymře poslední generace, která pamatovala povodeň, začnou mladí zase stavět v záplavovém území – neuvěří, že by něco takového mohlo přijít. Varování tajných služeb před hybridními hrozbami se bere na lehkou váhu: no jo, cifršpióni musí vždycky něco hlásit, aby si zdůvodnili svoji existenci.

Je nutno říci, že ruská agrese je prováděna chytře. Postupně stylem vařené žáby; nenápadně a velmi těžko odhalitelně: „aby se kořist nevyplašila“. Všimněme si: dezinfo probíhající naprosto masivním nasazením trollích farem dnes bereme jako realitu dne. Aktivní činnost pátých kolon bereme jako součást politického boje. (NENÍ, sakra! Je to agrese cizího státu). Jakmile nechytneme za rukáv samotného Putina (což samozřejmě nechytneme), tak „hm, nejsou důkazy“. Není ostuda si přiznat, že protivník je špičkový a kvalitní; proto ale také musí být na podobné úrovni obrana. Přinejmenším deset let jsme se na toto jenom koukali a přihlouple se usmívali. Protivník si občas uloupne kousek nějaké daleké cizí země: zůstáváme v klidu, to je daleko a bůhvíjak to tam vlastně je. I to naše přihlouplé usmívání se je důsledek informační, hybridní agrese.

PŘESTAŇME SI LHÁT DO KAPSY

Ať se studený konflikt překlopí v horký nebo ne, agrese Ruska proti Západu přetrvá. Přinejmenším dokud bude v Kremlu současné vedení. Myslím, že už je nejvyšší čas na budíček. Je nutné Rusko, dokud se nezmění, označit za to co je, tedy za agresora, za nepřátelsky se chovající zemi a postavit ji mimo hru. Nedodávat zboží, nedovolit jim nakupovat na Západě aktiva (jak je možné, že Gazprom, tedy ruský stát VLASTNÍ většinu zásobníků plynu na území EU?), omezit špionské centrály pod zástěrkou diplomatů, co nejrychleji se zbavit surovinové závislosti (nemají co jiného nabídnout; kupovat jejich zbraně fakt nechceme). Poslat domů jejich banky, omezit spolupráci víceméně na kulturu, vzdělávání a cestovní ruch.

Často se říká, že takhle přece svět funguje. Že silní se snaží získat vliv a moc, že přece podobně jedná Amerika, v Evropě Německo, možná někteří další. Ne, není to naprosto porovnatelné (a nabízí se proslulé „a vy zase bijete černochy“). Západní svět soupeří dle pravidel: ekonomicky, kulturně, diplomaticky, na úrovni vědy a výzkumu usiluje o získání menších či větších výhod. To je soupeření, které je v pořádku a žádoucí. Nesrovnávejme fotbalové utkání s přestřelkou s argumentem „v obojím jde o to vyhrát“.

Nemyslím si, že zločinný režim v Rusku vydrží věky a už kvůli Rusům, kteří za nic nemohou a dnes trpí špatným, zlodějským a nelegitimním vládnutím, brutální propagandistickou masáží si přeji, aby země nepokračovala ve stoleté nepřetržité řadě špatných vládců. Věřím, že ve skutečnosti je tento režim křehčí než vypadá navenek; Rusové se jej zbaví. Je to na nich. Na nás je pojmenovat agresora agresorem a ubránit se jeho působení: máme to lehčí než oni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *