Prý jsou mezi Piráty a STANem rozpory. Nebo vlastně vůbec

Poslední týdny před volbami jsou procházkou hnojem: dozvěděl jsem se z médií například, že mezi Piráty a Starosty to není až tak harmonické a projevují se názorové rozpory. A že tedy není jasné, když je budete volit, koho vlastně volíte. Že se hned po volbách rozdělí a pojedou si po svých liniích. Volíte liberálního Piráta? Hlasovat bude konzervativní Starosta! A naopak, a tak dále.

Naštěstí není těžké postavit proti dojmům pojmy a podívat se na názorové spektrum hlavních kandidátů do parlamentu za obě uskupení, jak jej zmapovala služba www.nazorypolitiku.cz (pozor, rodinné promo, na fotce jsou oba mladí autoři). Následují tvrdá data získaná dotazováním „spitzenkandidátů“, názorovou shodu uvnitř PirStanu porovnávám ilustračně s druhým demokratickým uskupením SPOLU. Jen pár hodnot namátkou:

1) Odstoupení od těžby uhlí do roku 2038: všichni pro (u Spolu 12 pro, 6 proti)
2) Zavedení a zrovnoprávnění stejnopohlavních sňatků: 32 pro, 1 proti (u Spolu 4 vs 13)
3) Zjednodušení a zmírnní podmínek oddlužení: 32 pro, 0 proti (u Spolu 13 pro, 4 proti, 4 bez odpovědi)
4) Přijetí eura do osmi let: 29 pro, 1 proti (u Spolu 8 proti, 6 pro)

Vyzkoušejte si to ostatně sami i u ostatních otázek.

Je mimochodem zajímavé, že vysokou názorovou nehomogenitu i v důležitých věcech projevují i členové samostatně kandidujících stran: u ANO například není shodný postoj k ukončení těžby uhlí a vůbec ne v otázce zavedení a zrovnoprávnění stejnopohlavních sňatků. Zrovna u této strany je to ale jedno, protože hlasovat se bude tak, jak ukáže na prstech Faltýnek.

Ukazuju to spíš jako jeden z mnoha příkladů, kdy vítězí hoax nad realitou, a též že je obvykle těžké (tady lehčí, ale je to spíš výjimka) jej vyvrátit. Málokdo si dá tu práci, protože lží ve veřejném prostoru se pohybuje tolik, že poctivá kontrola faktů by zabrala hodiny, každý den. Uvědomme si též tuto věc. Je jen jediné uskupení, ze kterého mají strach úplně všechny ostatní politické subjekty, a tím jsou právě Piráti a Starostové. Nepojí je žádná pupeční šňůra s dávnou minulostí, nikdo na ně nic nemá, žádné estébácké složky a svodky. Jsou nevydíratelní. Proto je tato koalice předmětem palby úplně ze všech stran, nikoho nevyjímaje. A samozřejmě palba vždy způsobí škody, i tomu nejsilnějšímu – nikdo z ní nevyjde neotřesen a beze ztrát.

Pojďte k volbám, a rozum do hrsti. Ne srdce, to nic neví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *