Proč má Německo tak málo mrtvých

Článek sice taky spekuluje a v lecčems tápe, protože přesně se v tom zatím nevyzná nikdo, ale pár faktů je tam zajímavých:

  1. Průměrný věk nakažených je 49,5 roku, zatímco v Itálii a Francii 62. Důvod je že to je „epidemie lyžařů“: nakazili se hlavně lidé v mladším a středním věku co byli na dovolené v Itálii. (U nás to bude podobné – a taky máme nízké počty mrtvých)
  2. Zareagovali hodně brzo s testey: berlínská nemocnice vyvinula test už v polovině ledna (!) a dala recept na jeho tvorbu volně k dispozici online. Už během února měli Němci velkou zásobu vyrobených testovacích sad. (Tak tohle u nás teda podobné nebylo. Proč?)
  3. Testují lidi v první linii, tj. zdravotníky a pracovníky v sociálních službách, pravidelně a opakovaně. (Co my?)
  4. Dělají chytré batch testy: seberou vzorky od deseti lidí do jedné zkumavky a hledají virus. Pokud tam není, je jasné že všech 10 je neinfikovaných (což je většina případů). Když ho tam objeví, projedou těch deset znovu, už po každém. Tímto způsobem se efektivně otestuje víc lidí než když se berou po jednom, dělají týdně 350 000 testů. (Co my, taky testujem dávkově chytře, nebo po jednom hloupě?)
  5. Na konci dubna chtějí testovat plošně, reprezentativním vzorkem sto tisíc lidí každý týden – ne pro odchycení nákazy, ale k tomu, aby měli informace a na jejich základě mohli dál racionálně rozhodovat.
  6. „Možná naše největší síla je naše racionální rozhodování na nejvyšší úrovni vlády kombinované s vysokou důvěrou populace ve vládu“. Popularita kancléřky Merkelové, která komunikuje klidně a pravidelně informuje, prudce stoupá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *