Proč jsem rád, že jsem v partě Pirátů

Jsem člen Pirátské strany, krajský zastupitel a jihomoravský krajský radní za Piráty. O členství jsem požádal loni. Upřímně říkám, že učinit toto rozhodnutí poprvé (a zřejmě naposledy) v životě není pro pětapadesátiletého chlapa, který nikdy předtím v žádné straně nebyl, vůbec snadné. Dělám dobře? Nezklamu se? Nebudu muset “chodit kanálama”? Nezklamu je?

Jediná zodpovědná volba

Po roce – kdy s pirátskými kolegyněmi a kolegy trávím hodně času, diskutujeme, pracujeme, poznáváme se – mohu říci, že jsem za toto rozhodnutí rád. A uvedu, proč si myslím, že Piráti jsou zřetelně nejlepší politickou volbou pro naši zemi z nabídky, která je k dispozici a která dává v těchto volbách z pohledu politické síly smysl.

Není to jen kvůli “digitalizaci”, liberálnosti, dobrému vnímání současné doby a současného světa, aktivnímu přístupu a pracovitosti. I když i to jsou veledůležité věci. Rozhodující pro mě je, že u Pirátů, jako u jediné silné strany na politické scéně, nalézám to, co dobrou stranu nezbytně dělá. Je to soucit a solidárnost se slabšími. Uvědomění si, že ne každý má to štěstí být úspěšným, být pánem svého osudu. A že obrovskou rolí státu je na jedné straně umožnit lidem “jít si za svým štěstím”, umožnit jejich seberealizaci, ale ZÁROVEŇ chránit slabší. Neudělá-li to stát, neudělá to nikdo.

Silný hlas pro nejslabší

Příkladů k tomu u Pirátů nalézám mnoho a každý den. Obdivuhodná je činnost Olgy Richterové, která má sociální problematiku v malíčku, kupu praktických výsledků za sebou a která by mohla dělat ministryni zítra (a věřím že se tak i stane, byla by nejlepší). Zrušení kojeňáků, jedné z největších přetrvávajících hrůz minulé doby, jde jednoznačně za námi.

Pomoc různým “zapomenutým”, pro Babiše příliš malým a tudíž politicky nedůležitým skupinám v době Covidu je opět naše práce (výrazný zde byl Mikuláš Ferjenčík). Radek Holomčík zase ví, jak je důležité pomáhat malým soukromým zemědělcům, které drtí velký agroprůmysl. Víme, jak často se v těžké situaci ocitají ženy – samoživitelky, oběti domácího násilí a podobně. Nikdo v parlamentu nezvedá tak silně a tak často tento hlas.

Moderní společnost se nebojí řešit nepopulární témata

Čítávám, že Piráti jsou pragmatici, někdy dokonce “populisti”, kteří si to nechtějí s žádnou voličskou skupinou rozházet. Kroutím nevěřícně hlavou. Asi mi dáte za pravdu, že Romové nejsou zrovna tou “nejpopulárnější” částí české populace. Připomínám, že v loňských volbách jsme měli dva romské představitele jako lídry do voleb, Karla Kariku v Ústeckém kraji a Cyrila Kokyho jako senátorského kandidáta (což neměl nikdo před námi). Proč? Protože jde o skvělé lidi – a pramálo jsme se starali o to, jak “populární” je vyzdvihnout Romy do pozice lídrů. Vnímáme bolestnou popularitu sociálně vyloučených lokalit a adresujeme ji intenzívněji než kdokoli jiný. Toto je navíc silná agenda Ivana Bartoše, lídra strany.

Mezi další “nepopulární” témata, která důsledně zastáváme, je naprostá podpora a plné zrovnoprávnění stejnopohlavních vztahů. I zde zastáváme postoj, který není „vděčný“, ale je správný. Podpora těch slabších v zemi, kde je obecným narativem “tvrdší přístup k nefachčenkům” není žádnou známkou pragmatismu a populismu. Jak lehké by to přitom bylo!

Sestavím z pirátských kandidátek nejsilnější vládU

V mysli ještě vězí fotografie, kdy na představení našich lídrů do parlamentních voleb je jediná žena mezi samými muži. Vyvolává dojem o Pirátech jako o další maskulinní straně na scéně. Nic není dál od pravdy. Ženský element je u Pirátů zastoupen velmi silně (a nadále poroste). Typicky jde o velmi výrazné političky. (Kdybych mohl, hned bych z Pirátek sestavil nejlepší vládu ČR za posledních dvacet let a odebral se s klidem do politického důchodu). Jediná členka rady v Jihomoravském kraji je Pirátka, totéž platí o Vysočině, dvě ve Zlínském kraji. Pirátky máme na čelních místech kandidátek těchto voleb v řadě krajů. Jedna z velmi viditelných europoslankyň je Pirátka Markéta Gregorová, v Senátu je skvělá Adéla Šípová. A tak dále. Nenalézám takto silný element jak žen, tak sociálního cítění v žádné jiné straně na české politické scéně, samozřejmě s chvalitebnou výjimkou Zelených.

Senioři chtějí víc než 500 korun. Sounáležitost

Jednou z nejohroženějších skupin jsou senioři. Moderní, rychle pádící a měnící se doba pro ně představuje těžkou výzvu. Tam, kde umí Babiš jen sypat peníze (což není v principu zle, jen to není to nejdůležitější co je potřeba dělat), máme program podání pomocné ruky. Myslíme na konkrétní pomoc s dostupným bydlením, na podporu péče v rodinách, na snazší dopravu a přístup k lékaři, na ochranu před šmejdy a podvodníky – na důstojný, naplněný, šťastný život ve stáří. Řadu aktivit, které jsou pracné, složité, těžko sdělitelné, z pohledu politického marketingu vlastně až nevděčné – ale fungují.

Předvolební žumpa směřuje na ty, kterých se vláda bojí

Před každými volbami se otevřou všechny žumpy. Na to si musíme zvyknout – nejen politici, ale hlavně voliči, a s chladnou hlavou filtrovat zrno od plev. Letošní “virtuální realita” je ale tak masivní jako nikdy. Když se o vlastní straně z médií a hlavně sociálních sítí dozvídám, jaká je, mám pocit že se hovoří o nějaké zcela jiné partaji na zcela jiné planetě v jiné galaxii. Protože z přímého a osobního kontaktu vím, že Piráti které znám, jsou naprosto normální, fajn a chytří lidé – takoví s jakými se denně potýkám ve svém podnikání, ve svých startupech. Jejich jedinou “úchylkou” proti běžnému normálu je to, že je mimořádně zajímá veřejná sféra a že chtějí sloužit zemi, pracovat v její prospěch.

Solidární země jsou nejúspěšnější

Asi i vy se setkáváte s útoky na Piráty s odkazem na údajnou “ultralevicovost”. Nálepky jsou hloupé a tahle je extra pitomá. Myšlení na slabší, soucit a slušnost není levicovost. Je to samozřejmost a povinnost a měla by to mít ve štítu každá dobrá politická strana. Kromě toho, že to je správné z morálního hlediska, tak to také funguje. Výsledkem takové politiky jsou země bohaté a prosperující a které jsou nejlepším místem JAK pro podnikání a osobní úspěch, TAK pro život, pro práci, pro zábavu. Morálka a soucit totiž jde s dravou a aktivní podnikavostí, s osobním úspěchem velmi dobře dohromady, a liberální přístup není nijak v rozporu s tím, že existují pravidla hry a dodržují se.

Toužím po tom, že se i Česká republika zařadí mezi země úspěšné, prosperující a soucitné. A proto jsou pro mě Piráti jasnou volbou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *