Opravdu nás zachrání chytrá karanténa?

Říkám to raději předem: chytrá karanténa je dobrý nápad a je správné ji zavést. Naprosto nejsem proti, bude to užitečná pomůcka v boji proti infekci. Pokud se ale různě dočítám, že je to věc, která nás má zachránit před dalším šířením viru, dovolím si pochybovat. Protože je problematika složitá, velmi uvítám z publika jakékoli korekce mých úvah a odhadů.

Chytrá karanténa (fakticky to není žádná karanténa, spíš „chytré sledování“, ale karanténa zní líp; nicméně dejme to ale nyní stranou) funguje takto. Mobilní operátoři umějí sledovat pohyb osoby s mobilem, další zpřesňující údaje dodají například banky, pokud dotyčný či dotyčná platil během tohoto pohybu v obchodě. Tím pádem se dá zjistit „trasa nakaženého“ a s kým se potkal, a začít testovat (a opravdu uvrhávat do karantény). Tolik teorie, a teď praxe:

1. Infikovaný člověk u sebe nemá vždy telefon, může být vypnutý, vybitý, ponechaný v autě, doma. Je určitě pravda že velká většina lidí jej má u sebe stále, odhadněme tedy, že 90% lidí venku má u sebe mobil.

2. Nemalé procento osob je u tzv. šedého operátora, kde identifikace konkrétní osoby s polohou je obtížnější, často nemožná. Počet uživatelů šedých operátorů odhaduji na 5% trhu (tj. 95% je u řádného operátora, může být i virtuální, to nevadí).

3. Nezapomínejme, že k vysledování trasy musí dát člověk souhlas. Věřím, že naprostá většina lidí jej dá, ale i zde pár procent odmítne, takže opět odhadnu že 95% bude OK.

Už v úvodu jsme tak ztratili možnost trasovat asi 20% infikovaných.

4. Naprosto zásadní ovšem je, že zřejmě většina infikovaných osob nemá žádné nebo jen velmi malé příznaky a nevyhledá proto lékaře. Ani v době koronaviru se nebude chodit k doktorovi se zaškrábáním v krku. Když řekneme, že 50% lidí prodělá COVID, je tedy infekční, šíří ho dál, aniž o tom ví a nikdy to nezjistí, tak to bude ještě milosrdné číslo. (K přesnějšímu určení zatím chybějí data a výzkumy).

Pokud dobře počítám, odpadlo nám tu 60% infikovaných osob; dobrá zpráva je, že u 40% se bude moci metoda použít.

5. Infikovaná osoba může být infekční (tj. může šířit nemoc dál) i dříve než má zjevné příznaky. I při projevení prvních příznaků asi bude málokdo hned volat na odběrové místo, proces odběru až ke zjištění pozitivity/negativity vezme nějaký čas. I proto se u chytré karantény uvažuje s trasováním jeho polohy (a zjišťování s kým se setkal) pět dní dozadu od zjištění pozitivity. To je asi bezpečně stanovená doba.

6. Jak přesné je zjišťování pohybu podle triangulace mobilního operátora? Uvádí se přesnost 30-50 metrů v hustě obydlené zástavbě (s vysokou hustotou přenosových stanic), mimo ni to ale klesá na stovky metrů, až na nízké jednotky kilometrů. Zde bych byl moc prosil, jestli toto může někdo upřesnit. (Pakliže v řidčeji osídlených oblastech to budou vzdálenosti na stovky či tisíce metrů, pak v nich už tato metoda asi zcela ztrácí na použitelnosti. Ale OK, města jsou hlavní).

7. A nyní velká otázka. Vezměte svůj pohyb pět dní dozadu a odhadněte, kolik dalších lidí se dostalo k vám na tuto vzdálenost (hovoříme o kruhu o průměru 60-100 metrů – a to je ta nejmenší vzdálenost, ve městech). Pokud se projedete tramvají či metrem, projdete pěšky velkým městem, myslím že „nasbíráte“ stovky, možná i tisíce lidí, ke kterým jste byli na tuto či menší vzdálenost. Po dobu pěti dní to budou tisíce, v extrémních případech „městského tuláka“ klidně i desítky tisíc osob. Nezapomeňme, že nejde jen o osoby, se kterými se míjíte na ulici, ale i osoby uvnitř domů a obchodů na této ulici, tramvaj s lidmi která vás míjí a podobně…

8. To jsou opravdu obří čísla, a to jsme ještě nezačali násobit. Počítejme se 100 zjištěnými denně (je to výrazně níž než v těchto dnech, ale jsem optimista); na ně se aplikuje chytrá karanténa, bereme-li tedy (opět optimisticky) že aplikace vyhodí každému z nich v uplynulých pěti dnech tisícovku těchto „kontaktů a pseudo-kontaktů“, máme 100 000 lidí kteří se objeví někde v databázi. DENNĚ. To jest TŘI MILIÓNY za měsíc.

9. Co s takovým množstvím? Naprostá většina budou „plané poplachy“, ale jak rozeznat zrno od plev? Je samozřejmě technicky nemožné je všechny předvolat a otestovat, o předběžné karanténě ani nemluvě. Bude se tedy dělat jen „vzpomínková mapa“, kdy se infikované osobě bude přehrávat trasa jejího pohybu a ptát se, se kterými (známými a identifikovanými!) osobami se setkal. Budou to tedy lidé které zná osobně, plus například prodavačky v obchodě, které sice nezná, ale bude možné je identifikovat. Jenomže tohle je samozřejmě jen menšina (nejspíš jen malá menšina) osob, se kterými se „rizikově potkal“ a které už nijak neidentifikuje. A nejtypičtějšími „obvyklými podezřelými“ jsou lidé, které infikovaný uvede tak jako tak, tj. jeho rodina, blízcí kolegové z firmy a podobně.

10. Je potřeba dodat, že virus se též šíří manuálně, tj. ulpívá na předmětech (kliky, zábradlí, zboží v obchodech, nádobí..) a docela dlouho je zde živý. Tj. infekční je plastové madlo v autobuse u cestujího, který jím jel včera….

Zatím se neví, jaké procento nákaz se děje touto formou.

11. Existují metody ke zpřesnění polohy (a tím redukce počtu kontaktů) přes sledování polohy v mobilu, například přes Mapy.cz, nebo (ideálně) přes Bluetooth, který už opravdu vyfiltruje lidi v „infekční blízkosti“. Jenomže bluetoothová aplikace zatím u nás není, a až bude, bude mít smysl pokud si ji nainstalují milióny osob.

12. Ještě dodám: pokud by skutečně došlo k masivnímu rozšíření Bluetooth appky, to by mohlo být průlomové. Protože počet osob, které potkáte na skutečně rizikovou (dvoumetrovou) vzdálenost už je velmi malý počet a tím pádem by bylo možné je všechny identifikovat a případně i na pár dní uložit do domácí karantény. Tam

Shrnutí: chytrá karanténa je chytrý nápad, který pomůže a dobrovolnickému týmu COVID19CZ patří velké uznání za to, že metodu vyvinul a uvádí do praxe. Je to dobrý skutek, který patří být oceněn. Na základě výše uvedeného a trochy násobení si troufám tvrdit, že chytrá karanténa pomůže někde v 10-15%. To není málo (je citelný rozdíl mezi faktorem šíření 1.0 a 0.85 – například), ale hlavní faktory proti šíření viru jsou a zůstávají ty staré osvědčené: sociální vzdálenost, důsledná hygiena, případně rouška.

(Na Facebooku velmi uvítám diskusi a korekce mých úvah a výpočtů!)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *