Kterou bych si nechal píchnout? Vlastně jakoukoliv

A taky tu ruskou?

Jo, i tu ruskou.

A co tu čínskou?

Jo, asi i tu čínskou.

Tak. Jestli si myslíte že jsem se zbláznil, čtete dál, zjistíte že možná i ano.

Vakcíny. K dnešnímu dni dostalo dávku 300 miliónů lidí. Pokud to můžeme nazývat testovacím vzorkem, tak je to největší testovací vzorek v dějinách medicíny.

Máme výsledky a ty jsou ohromující. I přes nebývale rychlý vznik vakcín (daný ovšem okolnosti “epidemického válečného stavu”, koncentrací pěněz, úsilí i stavem technologií) se ani u jedné z používaných vakcín neukázal závažný problém. Dnes používaných vakcín je 12, a dalších třicet je v závěsu, v různých fázích testů. Jen dvě vakcíny ukončily vývoj pro neuspokojivé výsledky či příliš pomalý progres. Přičemž:

  • Všechny aktuálně používané vakcíny jsou účinné (účinnost se liší zhruba v intervalu 70-100%, což je nadprůměrně dobré).
  • Vedlejší účinky u žádné z vakcín nejdou nad rámec toho, co u vakcinace dobře známe (běžné alergické a obdobné reakce).

Shrňme si: vakcíny POMÁHAJÍ A NEZABÍJEJÍ.

Ještě jednou si řekněme co to znamená. Je to monumentální úspěch světové medicínské vědy, výzkumu a technologií – nebojím se opět vytáhnout superlativ a říci, že je to největší úspěch lékařského výzkumu v dějinách lidstva. Lidská civilizace se poprvé v celé své historii setkala s nebezpečnou a stoprocentně globální nemocí (což je dáno ne charakterem viru, ale obrovskou mobilitou lidstva). Následovala extrémně rychlá reakce celosvětového lékařského výzkumu s rekordní “paralelností”: udává se, že vyvíjet vakcínu začalo 200 výzkumných týmů nezávisle na sobě. Státy si uvědomily vážnost situace a výzkumy zafinancovaly – to je také podstatné.

A ještě něco velmi důležitého. Ukazálo se, že kontrolní mechanismy jsou dobré a fungují. I když to byl velký závod s časem a mohlo vznikat pokušení uvést na trh vakcínu jako první ošizením nebo dokonce zfalšováním testů, nestalo se tak. V dnešním světě, který je rozkolísaný působením falešných zpráv a dezinformací to je velká zpráva, která nesmí zaniknout: systém VČETNĚ kontrolních mechanismů funguje velmi dobře.

Vzpomeňme si, jak tvrdé byly (a stále jsou, byť slábnou) útoky na slabá místa naší psyché, na naše emoce: je to širé horkou jehlou, je to jen něčí kšeft, rozhodují jen prachy, nevíme co si pícháme, jsou to geny, až k bizárům typu chtějí nás očipovat. Pestrost sdělení, intenzita útoků i způsob provedení nenechávají na pochybách o tom, že jsou orchestrované – současně je ale nutné říci, že v době sociálních sítí, kdy “každý je novinářem” a emočně atraktivní zprávy se šíří stokrát rychleji než nudná pravda stačí málo. Jen pustit jednu zprávu po větru.

Pomůže zkrocení Covidu k tomu, aby svět “přestal bláznit”? Myslím si, že částečně ano – to, že jsme schopní se poprat s Covidem a přeprat ho je extrémně silná zpráva, která nezapadne. SYSTÉM FUNGUJE, svět se neřítí do zkázy. Máme tisíce problémů – tak jako kdykoli v dějinách civilizace. Umíme s nimi ale bojovat – byť je jistě škoda, že další problémy civilizace šly kvůli Covidu dočasně na vedlejší kolej.

Proto bych si nechal píchnout téměř jakoukoli z používaných vakcín. Samozřejmě vždy a bez diskuse upřednostním tu, která prošla kontrolními mechanismy, a samozřejmě jte velmi důležité ověřit, zda i vlastní fabrická výroba vakcíny je kvalitní. Rád vyčkám. A samozřejmě vím, že nedemokratické velmoci používají vakcíny jako nástroj geopolitiky – bez ohledu na vlastní obyvatelstvo. To je ale zase jiný příběh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *