Kousek naděje v té mizérii

Graf s kostrbatým názvem říká, že procento hospitalizovaných (tedy: těžkých průběhů) pacientů s Covidem klesá, v posledních týdnech se pokles zrychlil. Graf má samozřejmě jednu systémovou chybu, kterou je prodleva od zjištění nákazy po případnou hospitalizaci (tedy porovnává hospitalizace „včerejších“ pacientů proti „dnešním“ infikovaným), ale přesto jsem přesvědčen, že docela prudký pokles v poslední době má ještě jednu příčinu, kterou je pozitivní účinek vakcinace ohrožených skupin osob a zejména vysoké procento proočkovanosti v ústavech sociálních péče. Proočkovanost ve skupině 80+ je asi na 30%, proočkovanost lékařů cca 65%, sester asi 48%, a má to už kladné účinky. Všechna čísla navíc průběžně rostou.

Celkový počet proočkovaných je zatím tristně malý (v našem kraji 4.3% s jednou dávkou, 2.8% se dvěmi), ale množství vakcín se bude nyní zvedat: březen by měl být na dvojnásobku února, a duben na dvouapůlnásobku března (čili pětinásobku února).

Vybíráme tedy velice ostrou zatáčku, ve které „šlape na plyn“ aktivnější britská varianta viru, vedle toho na brzdu, bohužel slaběji, šlape vakcinace. Vybouráme se, tedy vyčerpají se kapacity zdravotní péče dříve než se projeví vakcinace? Já se přece jen domnívám, že tuhle zatáčku vybereme, ale bude to o fous – a možná s pomocí přátel ze sousedních zemí.

Tvrdý lockdown?

Zejména v souvislosti s výše uvedeným si myslím, že by měl být zaveden. Na 14 dní, opravdu se „zavřením všeho“, tedy VČETNĚ firem, úřadů a služeb. Se stoprocentní finanční kompenzací zaměstnancům a se známým koncem, tedy říci, kdy se zavře A KDY SE ZASE OTEVŘE A CO SE OTEVŘE. Pokud to takto bude, vydržíme to a bude to lepší než tato hrůza bez konce.

V souboji mezi plynem a brzdou totiž začne mít stále více navrch brzda (jak ostatně ukazují i čísla ze zemí, které jsou ve vakcinacích před námi); vedle vakcinace se navíc pozitivně projeví rostoucí počet osob s imunitou po prodělané nemoci. (Bohužel nás tento „pozitivní faktor“ stojí tisíce mrtvých). Víme, jak u Covidu funguje setrvačnost: pokud lockdownem prudce zarazíme šíření, bude se po otevření sice zase rozbíhat, ale z nižších čísel a se zadržovacím efektem vakcinace a „promoření“. Těch 14 dní, které teď se zaťatými zuby vydržíme, nás může přinést do uvolněnějšího jara.

„Tenhle lockdown (tahle vlna) bude poslední“. Vůbec se nedivím, že se na základě zkušeností pochechtáváte nad mou naivitou, ale pokud by lockdown byl a DODRŽEL SE, tak to tak dopadne – to co přijde po uvolnění už bude maximálně vlnka, přes kterou se přeneseme. Budeme schopní to dodržet? Důvěra občanů ve vládu je na bodu mrazu a není se čemu divit (viz obrázek č. 3). Přesto si myslím, že apel „prosím vydržme tyto dva týdny, pokud vydržíme, bude to už jen lepší“ fungovat může – pokud to ovšem někdo z věrchušky nepokazí ve smyslu: „VY to vydržte, já jdu pařit“, jak se ostatně děje stále.

K tématu ještě dva obrázky a poznámka:

Vývoj eskalace (tedy zhruba čísla R, měřeno jako mezitýdenní nárůsty stejných dní, tj. Po-Po, Út-Út atd). Je vidět, že R nám čtrnáct dní skákalo nahoru bezmála exponenciálně (tj. „exponenciálně rostoucí exponent“, což je příšerné), teď se to možná trochu uklidnilo – mimochodem podobný trend byl viditelný i několikrát dříve, že i bez změny opatření má R jakýsi „strop“). Stále ale platí, že VŠECHNY hodnoty v grafu znamenají zvyšování denních přírůstků!

Poslední obrázek už je jen takový smutný povzdech. Vláda vyhlašuje, že je potřeba nosit respirátory nebo aspoň chirurgickou roušku, přičemž vrcholný ústavní činitel „jde příkladem“, maje na puse obyčejný kus látky, a proti němu stojící pofidérní osoba cosi s účinností záclony, a oba se fotí do médií, jak je to super. Vysvětlujte pak lidem, proč mají nosit respirátor…

Poznámka: k vyčerpání kapacit

S nelibostí beru rétoriku (nezřídka přebíranou i médii) že dnes jde boj o to, jestli vyčerpáme kapacitu zdravotní péče nebo ne, a o nic jiného. Zcela to totiž zakrývá velice smutnou realitu, kterou jsou vysoké počty úmrtí: dnes okolo 150 osob denně oficiálně, až se sečtou všechna nadúmrtí, budeme někde na 200 osobách, tedy 60-70% nad normálem. Jako kdyby se nám říkalo: pokud někdo umřel S ŘÁDNOU LÉKAŘSKOU PÉČÍ, je to v pořádku. Dostal co měl, nic jsme nezanedbali, a koneckonců lidský život je životu nebezpečný a nezřídka končí smrtí, tak co. Hlavně že u toho byli lékaři. Není to tak. Máme tu dvacet tisíc zbytečných úmrtí, mají svého viníka a nejmenuje se Covid, ale Babiš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *