Jihomoravský kraj je třetí nejlidnatější. Jaké jsou důvody?

Pokud to někoho minulo:

Jihomoravský kraj se stal třetím nejlidnatějším v ČR. Jsme na bedně. Hurá hurá hurá!

Kontext: stěhujeme se do největších měst a jejich (dojezdového) okolí. Praho-středočeská oblast si loni připsala 23 tisíc nově přistěhovaných, Jihomoravský je hned za nimi, 4.5 tisíce.

Když je někdo v plusu, jiný musí být v mínusu. Moravskoslezský je -7.7 tisíc (absolutně nejvíc, ale je to lidnatý kraj), pak Ústecký, Zlínský a Karlovarský. Tam jsou i největší úbytky stěhováním, loni se z nich odstěhovalo cca půl procenta obyvatel, tedy na dvě stě lidí jeden. Je to setrvalý jev a asi se brzy nezmění.

Příčiny stěhování jsou dle mého názoru docela jasné. Lepší, zajímavější a lépe placená práce; univerzity (+50 000 nových zapsaných ročně, mnoho jich ale po absolvování zůstává ve svém univerzitním městě, Praha a Brno jednoznačně vévodí republice), a vůbec celková reputace, celkové „skóre“ kraje nebo města, kam patří třeba gastronomie, kultura, komunity, příroda v okolí. Pokud Jihomoravský kraj redukujete jen na Brno, není to pravda: všechny okresy v kraji mají setrvalé přírůstky s výjimkou jediného, znojemského.

U Jihomoravského kraje pak vidím jednu specifickou příčinu, která jej odlišuje od dalších krajů s velkými centrálními krajskými městy (Plzeňský, Moravskoslezský), a tím je orientace na high-tech podnikání, která byla započata někdy před čtvrtstoletím a nyní nese ovoce v podobě desítek tisíc atraktivních pracovních míst. To se projevuje i v míře zahraniční migrace, která je v Jihomoravském kraji opět druhá po pražsko-středočeském území.

Ještě jeden obrázek, který mě udeřil do očí, a tím je procento dětí narozených mimo manželství. Vzdor flaztenecké rétorice, která vykresluje Prahu či jiná velká města jako sémě hříchu, nevázaných vztahů, žití na psí knížku a podobně, se nejméně dětí mimo manželství narodilo v Praze (40,5%), nejvíce pak ve flazteneckých krajích Karlovarském a Ústeckém (cca 63%). Ty rozdíly jsou propastné!

Fun facts na závěr: loni dramaticky ubylo sňatků (-20% meziročně) ale i rozvodů (-10% meziročně). Covid nepřeje ani sňatkům, ani rozvodům!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *