Francie chce plně zestátnit EdF

EdF (Électricité de France) je pro Francii něco jako u nás ČEZ – primárně vlastní a provozuje elektrárny, včetně všech jaderných elektráren (58 reaktorů). V majetku má též distribuční síť. Stát momentálně vlastní 84 % firmy (ČR má v ČEZu cca 70 %).

Důvod ke kompletnímu zestátnění je podobný jako u nás – kompletní kontrola státu nad strategickým odvětvím energetiky. EdF není monopolní, podobně jako není monopolní ČEZ, ale má podobně dominantní pozici, ostatní hráči jsou malí.

Nablýskaný šrot?

EdF je ale extrémně zadlužená firma. Celkový dluh firmy má letos narůst na 61 miliard EUR, blíží se tedy ročním tržbám firmy. EdF je obchodovaný na burze, jeho tržní hodnota je 33 miliard EUR (tedy poloviční jako dluh firmy). V porovnání tržní hodnota mnohem menšího ČEZu je asi 22 miliard EUR.

EdF ale nemá jenom dluh. Nyní je polovina (!) všech firmou provozovaných jaderných reaktorů mimo provoz kvůli technickým problémům – jsou to už stařenky a vysoké zadlužení firmy moc nedovoluje investovat a modernizovat. Nukleární velmoc Francie tak musí kupovat „fosilní“ energii. Nové investice do jádra mají stát dalších 50 miliard EUR, které firma nemá a má problém si dále půjčovat. Mimochodem, její rating je BBB+, tedy jen o fous nad tím, co se označuje za investiční sajrajt (junk).

Bez dotací není jádro

Proč jsou tyto informace důležité? Protože je z toho vidět, že „jádro není levné“. Francie bývá obdivována za svou jadernou energetiku, porotože povrchní dojem působí, že jádro je přece ta nejkrásnější energie vůbec, nasypete trošku paliva a ono to vyrábí léta samo, hrozně levně, skoro zadarmo…

Jenomže to tak není: výstavba jaderek je extrémně drahá a splácí se hrozně dlouho, ceny se obvykle vyšplhají na násobky původních odhadů, doba výstavby se prodlužuje. A provoz včetně nutné údržby, oprav a náhrad zařízení vůbec není levný.

Zestátnění EdF povede nutně k restrukturalizaci, což je eufemistický popis toho, že francouzská vláda bude muset do firmy nalít obrovské peníze, aby aspoň snížila dluh na rozumnou míru. Může též odprodat nějaká aktiva, čímž ale opět sníží hodnotu firmy.

Mějme toto na paměti při úvahách o budoucnosti české energetiky a naší poněkud nekritické zamilovanosti do jádra (které je jinak celkem v pořádku, jen prostě není všechno zlaté a nablýskané).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *