Co s polovinou, která je v bezpečí, pane vedoucí?

Podle nedávného vyjádření Centrálního mozku lidstva, a.k.a. Ladislava Duška z ÚZISu je dnes polovina domácí populace v bezpečí před Covidem – buď jej prodělala a má protilátky, nebo je naočkovaná. Nebudu polemizovat jestli to je 47% nebo 53%, v zásadě to může sedět – máme zde 1.7 mil „oficiálních“, tedy zjištěných koviďáků, odolnost je dlouhá. K tomu pravděpodobně obdobné číslo těch, kterými to prošlo bezpříznakově a mají též nějakou úroveň odolnosti. Plus (k dnešku) 2.78 mil. podaných vakcín. 

Pro tuto polovinu populace fakticky nejsou nutná žádná omezení. Vůbec žádná. Bylo by možné pro ně otevřít restaurace, veškeré služby, divadla, kina, sport, cokoli… DNES. Polovina populace je natolik velké číslo, že by dnes churavějící části ekonomického i společenského života zcela zaplnila – vždyť jsme po roce pořádně vyhládlí! 

Můžete namítnout, že by lidé podváděli a zneužívali toho. V malé části ano, ale myšlení vládců, že občané ČR jsou podvodníci a je potřeba k nim takto přistupovat, je ohavné a nepravdivé. Navíc není tak těžké si představit opatření proti podvodům – časté kontroly a pokuty, které zabolí. NAVÍC otevření země pro tu „polovinu v bezpečí“ nediskriminuje tu druhou, protože alternativou je mít čerstvý negativní test. 

Co dělá vláda? Po dlouhé době přišla s rozvolňovacím plánem, který na papíře nevypadá úplně zle, ale vzhledem k běžné době expirace ministrů zdravotnictví mu nebudeme až tak moc věřit. (Pamatujete na systém PES?). Nicméně pokud se snažíme tento systém proložit do časové osy, stále zůstane hodně podstatných omezení ještě několik měsíců. LETNÍCH měsíců, přes vrcholnou sezónu. Pro všechny, tedy i pro ty, kteří jsou v bezpečí. 

Víme, jakou daň si vybírá pandemie, ale i opatření proti ní – bojujeme proti čertovi ďáblem. Sekera 30 miliard dluhu každý měsíc. Děti bez škol, rostoucí deprese, rostoucí stressy, rostoucí ohrožení chudobou, z mnoha ohledů neúnosný, neakceptovatelný stav; stav, který v důsledku také zabíjí a zkracuje životy. Stav, který ale už pro polovinu populace – a kohokoli dalšího s testem – může PŘESTAT TŘEBA ZÍTRA. Dávno jsme se na to měli chystat a dnes jsme do toho měli vstupovat (Rakousko už tohle zavádí).

A co dělá pan vedoucí, náš hyperaktivní mikromanažer? Řeší si osobní průšvih s Agrofertem. 

Na okraj: pokud by byl dotaz jak to udělat technicky jednoduše, pak třeba takto. Mobil má každý. Mám záznam o očkování nebo o úrovni protilátek, ne starší jednoho měsíce, nebo negativního testu, ne starší než tři dny. Toto se uloží do appky, která na požádání vygeneruje QR kód – ten „bliknu“, mobil proti mobilu, při vstupu do hospody, kadeřnictví, divadla… Pětivteřinová záležitost. Totéž pak u případné kontroly. Není to jistě neprůstřelné, ale pro 98% případů zcela vyhovující – a o to v Covidu jde, o vysokou bariéru, nikoli o 100%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *