Appka na život a na smrt: jak prodloužit dlouhověkost

Jeden z nejčastějších (investorských) dotazů, které dostávám, je „která z tvých firem bude další Kiwi.com?“. Odpovídám, že asi největší potenciál má právě mySASY. Takřka nekonečný.

Být stále mlád

Že lze zpomalovat stárnutí je jasné a vlastně to není ani žádná věda – postačí mít zdravý životní styl. Jenomže hned vyskakují zádrhely. Za prvé neexistuje jednoduchá metoda, která by vám řekla: jo, děláš to dobře, přesně takhle pokračuj. Nebo ne, přidej, případně i uber, ničíš se.

My to umíme (a troufám si říci že nejlépe na světě, jak jinak!). Uživatel myAGE dostane – protože jeho srdíčko mu to změří a my to vyhodnotíme – přesné „číslo“. Přesné údaje o takzvaném funkčním věku, a jak se mu mění v čase. Takže má člověk okamžitou zpětnou vazbu, zda dělá dobře nebo špatně.

Individuální mapping životnosti

To ale není vše, nejdůležitější přichází nyní. Málokdo ví, že k dosažení optimálního stavu potřebuje každý člověk něco jiného – jsme hrozně individuální. Dám-li příklad: kámoška vám říká „pojď se mnou pravidelně běhat“, takže si dáte každý den spolu dvacet minut ostré běžecké námahy. A jí to pomůže maximálně, vám daleko méně, protože jste nastavený/á jinak.

A právě tuto individualizovanou recepturu vám vytvoříme (opět na základě toho, co nám sdělí vaše srdíčko plus ideálně data z reálných fyzických aktivit z chytrých hodinek a podobně). Všichni asi známe „uzavření tří kruhů na Apple Watch“: když uděláte nějakou sérii, dostanete od Applu dokonce medaili nebo něco takového. Jenomže je to špatně: Apple průměruje, vaše konkrétní tělo potřebuje jeden a půl kruhu zeleného, jiné zase dva kruhy červené atd.

(Mimochodem individualizovaná medicína ve smyslu přesně na miligram odvážených a vyrobených léků pro potřeby konkrétního pacienta, intenzity jeho nemoci atd. je jeden z dalších obrovských trendů v lékařství).

Jak ostatně říkám i v rozhovoru, a s Radimem se o tom bavíme, nejtěžším oříškem k rozlousknutí bude sdělit asi tak dvěma miliardám lidí na planetě, že tohle fakt funguje. Že to není podvod, šarlatánství nebo ezokravina. Tedy, ano, správně: „marketingová komunikace“. Zatím jsme to ještě nerozlouskli, ale louskáme, tak nám držte palce, a jakýkoli dobrý nápad nebo pomoc jsou vítány!

trocha odbornějšího kontextu pro fajnšmekry:
  1. Problematika variability srdeční frekvence (HRV, heart rate variability) je dnes uznávanou, respektovanou vědeckou teorií a investují se do ní velké peníze. Radim byl nejspíš jeden z prvních lidí na světě, který v tomto oboru začal někdy před dvaceti lety bádat a díky tomu máme náskok. (Ten se ztenčuje, jak do toho sypou obří peníze státy, univerzity a další. Je to opravdu megatrend).
  2. Lze to zahrnout pod stříšku pojmu „longevity“. Ten neznačí jen dlouhověkost, ale ještě spíše „udržet se co nejdéle v provozuschopném stavu“, ve stavu, kdy jste schopní ještě něco dělat, třeba i na část úvazku pracovat, tvořit… Jednou nám ta svíčka dohoří, ale je rozdíl, jestli při stejném věku dožití strávíme posledních patnáct let na lůžku v LDN nebo jako funkční, přiměřeně výkonní lidé.
    Cíl „aktivní dlouhověkosti“ je navíc ve výsostně ekonomickém zájmu nejbohatších zemí světa. Troufnu si říci, že bez dosažení tohoto stavu budou bohaté země strádat, protože penzijní a zdravotnický systém sloužící („neproduktivním“) seniorům užere tak obrovskou část vytvořeného HDP, že zabrání zemím ekonomicky dobře fungovat, natož dále růst. „Longevity policies“ jsou dnes strategické iniciativy předních států světa (Německo, USA, Velká Británie ad.), ve zdravotnictví a vůbec ve společnosti půjde o jednu z nejdůležitějších věcí vůbec.
  3. „Řečí peněz“: dnes existuje na světě okolo padesáti obřích investičních fondů, které jsou zaměřeny POUZE na oblast longevity. A druhá: dle údajů šéfa ÚZISu v České republice jde 80 % VEŠKERÝCH nákladů na zdravotnictví lidem v seniorním věku; tohle je až krutá pravda, že mladý člověk vlastně žádné doktory a léky nepotřebuje, zdravotnictví nic nestojí – ale pak se to začne krutě lámat. Longevity tak neřeší jen problém ekonomicko-sociální (ne)aktivity seniorů, ale i obří a stále eskalující zdravotnické náklady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *