31 nových přehrad? Šílený nápad

K šílenému nápadu Ministerstva zemědělství postavit hned a rovnou 31 nových přehrad mám následující:

1) Osvěžuji dva roky starý článek z Ekolistu, ze suchého roku 2018. Ukázalo se tehdy, že přehrady pro zádrž vody nefungují, protože když je celkově sucho, tak je sucho i v těch přehradách. Vodu totiž zadržuje zdravá krajina daleko lépe než přehrady: „Tři poslední zbytky lužních lesů a luk na Moravě při záplavách v roce 1997 zadržely podle ekologů třikrát víc vody než všechny přehrady v povodí Moravy a Odry dohromady.“, píše autor článku. Jak už snad všichni víme, „suchý rok“ je něco, co se stává normou; jiné než suché roky už nebudou.

2) Něco čísel. Česká krajina zadrží o tři miliardy (3 000 miliónů) kubíků vody méně než by mohla, pokud by se hospodařilo zdravě. Všechny nově plánované přehrady DOHROMADY zadrží při maximálním stavu 200 mil. kubíků

3) Nedosti na tom. Volná vodní hladina má taky nemalý odpar. Plocha 10×10 metrů odpaří průměrně ročně 700 kubíků vody. Nové přehrady mají mít dohromady plochu 30 km2 (3000 hektarů). Moje kalkulačka říká, že roční odpar z této plochy je 210 mil. kubíků. Povšimněte si laskavě praktické shody s číslem v předchozí odrážce. (Kalkulace odparu z vodní hladiny.)
//EDIT: v reálu přehrady je odpar nejspíše o dost nižší, berte prosím výše uvedený výpočet s rezervou – tady by to chtělo potvrzení od skutečných odborníků na tuto problematiku//

4) Zhůvěřilostí je ovšem už to, že přehrady u nás navrhuje Ministerstvo zemědělství. Přehrada je ale zásadní prvek v krajině – v místě pro člověka a pro přírodu. Agroprůmysl si kvůli svým privátním (!!!) zájmům opět uzurpuje právo rozhodovat o posledních koutcích málo narušené přírody, jako jsou říční údolí, a hodlá je zalít betonem – ovšemže ne za své, ale za státní náklady, za peníze nás všech. To přece chceš!

5) Kolikpak ten špás bude stát?. Ministerstvo zemědělství pro jistotu ani nenaznačuje, dobře ví proč, tak jsem vykutal jakési normativní náklady z portálu eAgri. Vyplývá z nich, že průměrný náklad je 55 Kč na kubík, tedy tu máme nějakých 10 miliard korun pro betonářské firmy. 
//EDIT2: dostávám vynadáno za „betonářskou lobby“, tak se koriguje – jde obecně o stavaře, ať už s betonem nebo šutrem, prostě k nim půjdou tyto peníze, tečka.//

Závěrem ještě dodám, že nejsem kategoricky proti jakékoli přehradě. Smysl dávají jednak malé, lokální vodní plošky a další vodní díla (retence přívalových srážek, malý vodní cyklus, vsaky do podzemních vod…), jednak pak tam, kde přehradní nádrž vlastně zabezpečí proti úplnému vysychání řek a říček takzvaným nadlepšováním průtoku. To jsou ale úplně jiné příběhy, úplně jiné přehrady, místa, velikosti i jejich počty, a když už, má s tím přijít Ministerstvo životního prostředí a ne lobbisté agrofertů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *